Menu Zamknij

Pompa ciepła Bartoszyce

Bartoszyce to ponad dwudziestotysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad rzeką Łyną. Założone zostało przez zakon krzyżacki w 1240 roku, a niespełna sto lat później uzyskało prawa miejskie. Obecnie miasto posiada status gminy miejskiej i jest stolicą powiatu bartoszyckiego.

Bartoszyce są siedzibą wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, głównie związanych z branżami przemysłu lekkiego – drzewną, meblową i odzieżową. W mieście wybudowano domy i osiedla, które ogrzewane są tradycyjnymi metodami, z użyciem paliw stałych. Miejska sieć elektrociepłownicza, z której korzysta około 70 proc. mieszkańców, jest bardzo rozbudowana, czynnych jest 16 dużych kotłowni. Około 80 proc. energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla. Sieć elektrociepłownicza stanowi główne źródło zanieczyszczenia środowiska trującymi gazami i pyłem.

Plany zagospodarowania przestrzennego miasta przewidują wzrost liczby mieszkań z 300 do 350 na 1000 obywateli. Warto, aby nowo powstające domy mieszkalne, tak w zabudowie jedno-, jak i wielorodzinnej, były ogrzewane za pomocą metod przyjaznych środowisku.

Pompa ciepła Bartoszyce

Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła. Są to systemy działające na bazie źródeł energii odnawialnej – ziemi, wody lub powietrza.

Najbardziej wydajna i najtańsza w eksploatacji jest gruntowa pompa ciepła. Pobiera ona energię z ziemi, w której umieszczone są kolektory, gromadzące energię, przesyłaną następnie do pompy, a ta rozprowadza ciepło w pomieszczeniach i ogrzewa wodę użytkową. Dla umieszczenia kolektorów należy wykonać odwierty o odpowiedniej głębokości, zależnej od parametrów miejsca. Jeden odwiert może sięgać od kilkudziesięciu do ponad stu metrów w głąb.

Pompy ciepła są rozwiązaniem całkowicie ekologicznym; nie zachodzi proces spalania, nie jest więc potrzebna budowa komina ani urządzanie kotłowni. Systemy te pracują bezobsługowo i bezawaryjnie przez wiele lat, a inwestycja bardzo szybko się zwraca. Na 1 kW energii pobranej pompa generuje 4 kW własnej. W okresie letnim może funkcjonować jako klimatyzator.

Partnerzy

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Eco Energy Sp. z o.o.
Łęgajny, ul. Topolowa 1
11-010 Łęgajny

Zadzwoń do nas:
+48 502 20 40 60

Napisz e-mail:
biuro@ecoenergy.com.pl