Menu Zamknij

Pompa ciepła Ryn

Ryn to niewielkie (niespełna 3000 mieszkańców) miasteczko, malowniczo położone na Mazurach, na grobli pomiędzy dwoma jeziorami – Ryńskim i Ołów.

Osada założona została przez zakon krzyżacki w II połowie XIV wieku. Pozostałością jest usytuowany w obecnym centrum miasta zamek. Wielokrotnie przebudowywany, pełniący różne funkcje (m.in. więzienia i obozu pracy), obecnie jest własnością prywatną, a właściciel zaadaptował go na hotel. Nad jeziorem Ołów znajduje się plaża i alejka spacerowa wokół jeziora, natomiast nad Ryńskim – przystań Ekomarina i promenada.

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Gmina Ryn otrzymała wiele dotacji na inwestycje modernizacyjne. W ich ramach wybudowano prawie 140 km kanalizacji i 90 km wodociągów, obejmujących wszystkie gospodarstwa wiejskie w obrębie gminy.

Pompa ciepła Ryn

O dotacje można się również ubiegać w ramach projektu Program Czyste Powietrze, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest redukcja emisji do atmosfery szkodliwych substancji i pyłów, powstałych na skutek ogrzewania paliwami stałymi. Dotacje obejmują zmianę tradycyjnych systemów grzewczych na pompy ciepła.

Najbardziej opłacalna i wydajna jest gruntowa pompa ciepła. Do jej instalacji niezbędne są głębokie odwierty, w których umieszcza się kolektory ciepła, pobieranego z ziemi. Jeden odwiert może mieć od kilkudziesięciu do ponad stu metrów głębokości. Ciepło przesyłane jest do pompy, która ogrzewa budynek i wodę użytkową. Latem działa jak klimatyzator.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest potrzebny komin ani kotłownia – nie zachodzi tu proces spalania, zatem system jest przyjazny środowisku. Pompa ciepła jest tania w eksploatacji, nie wymaga obsługi ani napraw, nawet przez 25 lat. Jest też całkowicie bezpieczna w użytkowaniu.

Partnerzy

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Eco Energy Sp. z o.o.
Łęgajny, ul. Topolowa 1
11-010 Łęgajny

Zadzwoń do nas:
+48 502 20 40 60

Napisz e-mail:
biuro@ecoenergy.com.pl