Menu Zamknij

Pompa ciepła Górowo Iławeckie

Górowo Iławeckie to małe miasto w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Położone w dawnych Prusach Wschodnich (Ostpreußen) nosiło niemiecką nazwę Landsberg. Znajduje się na północ od Olsztyna, a odległość z miasta do granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim wynosi zaledwie 15 km.

Miasto założone zostało przez zakon krzyżacki w 1335 roku. Do schyłku XV wieku było własnością zakonu krzyżackiego, a następnie stało się prywatnym miastem lennym. Wielokrotnie burzone i niszczone przez pożary, Górowo Iławeckie rozwinęło się gospodarczo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Przeprowadzono elektryfikację i gazyfikację, zbudowano wodociąg i uruchomiono centralę telefoniczną.

W mieście znajduje się sporo zabytków, m.in. gotycki ratusz, jest też Muzeum Gazownictwa z kolekcją dawnych urządzeń gazowni koksowej (z 1908 roku). Zachowały się także pozostałości murów obronnych.

Pompa ciepła Górowo Iławieckie

Obecnie władze miasta stawiają na turystykę i rekreację. W Parku Miejskim, poza alejami spacerowymi, znajduje się parkiet taneczny, a w amfiteatrze polowym odbywa się letni Festiwal Kultury Ukraińskiej.

Rozwój bazy noclegowej wiąże się z budową nowych obiektów, które muszą być wyposażone w systemy grzewcze. Odchodzenie od tradycyjnych metod ogrzewania paliwami stałymi na rzecz odnawialnych źródeł energii sprawia, że pole do popisu mają tu pompy ciepła, zwłaszcza gruntowe, które można instalować w każdych warunkach. Do ich instalacji potrzebne są odwierty w gruncie, stanowiącym dolne źródło ciepła.

Każdy odwiert zawiera kolektor, gromadzący ciepło z gruntu, przesyłane następnie do pompy w budynku. Pompa ciepła ogrzewa pomieszczenia i wodę, a w czasie upałów działa jak klimatyzator – oddaje ciepło z budynku do gruntu. Nie wymaga komina ani kotłowni, jest więc całkowicie ekologiczna. Działa bezobsługowo i bezawaryjnie nawet 25 lat i jest wyjątkowo tania w eksploatacji.

Partnerzy

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Eco Energy Sp. z o.o.
Łęgajny, ul. Topolowa 1
11-010 Łęgajny

Zadzwoń do nas:
+48 502 20 40 60

Napisz e-mail:
biuro@ecoenergy.com.pl